Course Content
Witanie się i żegnanie po hiszpańsku
ROZMOWA – jest to podstawowy sposób komunikacji międzyludzkiej. Aby komunikacja werbalna mogła mieć miejsce, muszą istnieć osoby: mówiąca i słuchająca. Rozmowa jest bardzo ważna . Każde spotkanie zaczyna się właśnie od niej. Jeśli lubisz podróżować , nie musisz znać bardzo dobrze języka,lepiej znać kilka słów- a dobrze użytych i wypowiedzianych niż “strzelać na ślepo” słowami ,które “gdzieś”, “kiedyś” się usłyszało i myślimy, że jest okej. Poniżej przedstawię Wam jak poprawnie się przedstawić i rozpocząć rozmowę oraz co powiedzieć na zakończenie spotkania aby nie popełnić gafy.
0/6
Jak się przywitać i pożegnać po hiszpańsku
About Lesson

Jakie są podstawowe słowa na powitanie hiszpana/ki ?

  • HOLA
  • BUENOS DÍAS
  • BUENAS TARDES
  • BUENAS NOCHES

Co oznaczają i kiedy ich poprawnie użyć?

HOLA- jest to najczęstsze używane słowo TYLKO na  przywitanie się. W Hiszpanii jest słowem uniwersalnym, używanym sytuacjach zarówno nieformalnych i formalnych. Bardzo często słyszane u osób dla siebie zupełnie nieznajomych np. spotykających się na spacerze z psem. Słowem “HOLA” nie żegnamy się.

BUENOS DÍAS – czyli, “Dzień dobry”. Tych słów używamy od rana do południa ( do godz. 12:00 ) lub pory obiadowej.

BUENAS TARDES – słowa te używamy od : po obiedzie aż do wieczora. Nie ma na nie polskiego odpowiednika ( takie ” dobrego popołudnia”)Można uznać za taki stan przejściowy- od południa do wieczora.

BUENAS NOCHES –  ( “Dobry wieczór”) używamy tych słów  po zachodzie słońca. Tymi słowami możemy powitać osobę lub pożegnać ( polski odpowiednik ” Dobranoc” )

 
Join the conversation